Vmprok ma is vannak!
Az irodalomban - s klnsen a filmmvszetben - nagy karriert futott be a vmpr. A hossz let s llatt is tvltoz ember legendja rengeteg szerz s mvsz fantzijt mozgatta meg. Krds: van-e vals alapja a hiedelemnek?
Minden jel szerint igen. De nzzk elbb a rgi esemnyeket. Mr vezredek ta meslnek farkasemberrl, vrszv szellemrl a legtbb eurpai s zsiai kultrban. Nyilvn nem ok nlkl. Az eurpai kzpkorban klnsen sok ilyen trtnet kelt szjrl szjra, a legfbbet ksbb rsban is megrktettk.
Szinte majdnem minden vmprtrtnetben ott lapul mg kt tovbbi, flelemkelt legenda is: az egyik a ksrtet, a msik a farkasember. s ha mindehhez hozzvesszk az elhagyatott helyet, a flelemkelt jszakt, a tvoli hangot, s egyb, ksrteties ltvnyt - bizony, nem tlhetjk el seinket knnyelmn. (Felteheten akkoriban mi magunk is ugyangy viselkedtnk volna, szmunkra is igaznak tnt volna minden ilyen trtnet, akkor is, ha nincs r kzzelfoghat bizonytk.)
De hagyjuk a rgi korokat. A mlt szzadban Itliban, ksbb Franciaorszgban, st Skcia egyes vidkein is gyakran lttak - vagy ltni vltek - olyan embert, aki vres arccal, flelmetes, kill foggal bolyongott az jszakban. Az ilyen ksrtet gy flt a fnytl, a tztl, akr az rdg a tmjnfsttl. s nagyon agresszven viselkedett. (Nmetorszgban mg szzadunk tzes veiben is fezfelbukkant a "vmpr" a gyren lakott hegyvidkeken.) Elragadta a psztortl a juhot; ezrt talltak gyakran tharapott tork, vres llati maradvnyt azokon a tjakon.
Teht legenda vagy nem legenda? Ha volt, mirt nincs ma? Vagy csak nem tudunk rla? Az utbbi vtizedek kutatsai nhny meglep dologra dertettek fnyt. Pldul arra, hogy...
'...ma is van vmpr!'
Csakhogy a mai vmpr nem ms, mint elhagyott, beteg ember. A vmpr-ltezs vals, de kros llapota az ember nev llnynek. Ugyan nagyon ritka betegsg, s nem a lelket, a pszicht tmadja meg, hanem a testet. Ami aztn slyos lelki elvltozssal jr egytt.
A tudomny nevet is adott a krnak: porfiria. Tbbek kztt azzal a tnettel jr, hogy a beteg szeme nagyon rzkeny lesz a fnyre, igyekszik is elkerlni, gy nappal is csak elstttett helyisgben szeret tartzkodni. A fizikai elvltozsok leginkbb az arcon szlelhetk: sszehzdik a br, klnsen a szem krl. Ez valsznsti, hogy az arc gy vlik farkasfejhez hasonlv.
A porfiria - vagy ahogyan latinosan rjk: porphyria - msik tnete, hogy elsorvad, felhzdik az ny. Ezrt ltszik gy, mintha a betegnek "farkasfoga" vagy "vmprfoga" ntt volna.
Ma mr az is tudjuk, hogy a szem s a br egyarnt rzkeny a fnyre, olyannyira, hogy akr el is sznezdhet. Bizonyra ez ad magyarzatot a vmprtrtnetekbl oly jl ismert rmiszt klsre is. A mai ksrletek s vizsglatok ugyan nem szlnak arrl, hogy a vrszvs is tnet-e. Egyes szakrtk szerint azonban mg ebben is lehet valami: mivel szmotteven cskken a szervezet vastartalma a betegsg idejn, logikusnak ltszik, ha a beteg sztnsen is idegen vrben vli megtallni a szervezetbl hinyz anyagokat.
m ez egyltaln nincs bizonytva! A tudomny mai llsa szerint a krt az okozza, hogy az emberi test (szerencsre igen ritkn, sok milli eset kzl egyszer) tl sok porfirinnek nevezett kmiai anyagot termel.
Ez az els kt vagy hrom nemzedk letben ugyan nem okoz gondot, de a baj genetikusan rkldik, s vgl valamelyik ksbbi nemzedknl vlthatja ki az emltett tneteket.
A kr "mellkhatsa" lehet mg a hasi fjdalom s - itt kell figyelni! - az rtelmi zavar is! Ami jabb magyarzat s adalk a "vmpr", vagyis a krral megvert, szerencstlen ember klns viselkedsre.
Ami azonban biztosan llthat: a vmprharaps nem raglyos. A porfiria ugyanis nem fertz betegsg, teht nemhogy rintssel, de mg vr tjn sem terjedhet. |