Akrcsak a farkasemberek, a vmprok is elg npszerek a filmiparban, hiszen ki ne flne attl, hogy jjel r ront valami, s kiszvja a vrt, majd is kvnni kezdi az emberi vrt...
vagy ki ne ltott volna eddig, olyan horrorfilmet, ahol azzal ijesztgetik az embert, hogy leesik valami, majd kicsivel ksbb, tnyleg leesik valami, de nem emberi lny miatt. Ekkor jnnek az rletes gyilkolszsok, s a szellemidzsek... vagy itt vannak a dmonok, akik megszllnak minket, vagy csak ksrtenek egsz letnkn t, hogy mindenhol, ahol csak lehet, keresztbe tegyenek neknk, s uraljk az elmnket...
A vmpr
A vmpr egy mitikus lny a npi kultrban, rendszerint egy jralesztett emberi holttest, ami emberi vagy llati vren l, s sok esetben termszetfeletti erkkel rendelkezik, mint az emberfeletti er s gyorsasg, llatok fltti hatalom vagy tvltozs. Nhny kultrban nem-emberi vmprok (pkok, kutyk, dmonok vagy akr nvnyek) is szerepelnek, de a vmprizmus leggyakrabban emberekre korltozdik. A vmprizmus a trtnelemben s a pszicholgiban arra utal, amikor valaki emberi vagy llati vrt iszik; rendszerint a nyakon keresztl, ahol a legknnyebb a hozzfrs a f artrikhoz. Bizonyos helyeken az emberek hittk, hogy termszetfeletti hatalomra tehet szert, aki ms vrt megissza. Ebben az rtelemben a vmprizmus egy ritkbban elfordul formja a kannibalizmusnak. Egy igen rdekes eleme (valakije) az emberisg mondinak, tekintve, hogy szinte a fldn l valamennyi np kultrjban megtallhat a vrszv/vriv lny motvuma. Valamikppen mind a dl-amerikai indinokban mind a szibriai pusztasgok lakiban (s folytathatnnk a sort) felmerlt az emberbl l, tpllkoz s mgis; maga is kzel emberi lny alakja. Ha a trtneti mltat tekintjk, a vmprokat mr az kori grgk is ismertk, k emberszer dmonokban hittek, akik a vrket szvjk. Empusnak hvtk azt a vriv nstny dgt, ami az kori grg sznmvekben ksrtett. A lamia vagy brukolakhosz, gy hvtk az kori grgk az ltalunk ma ismert vmprt. A rgi Asszriban az ekimmu volt ismert. Ez letben ember volt, de ha valaki a halla utn feleltlenl nem temette el rendesen, akkor ekimmu lett belle. Ennek kvetkezmnyeknt aztn elgg szomjas s hes lett, s a tovbbiakban vrszvknt funkcionlt. A vmpr alakja ersen sszektdik a vr motvumval, tekintve, hogy a vmpr (mr) halott s fl-ltnek fenntartshoz vrre, ergo letre van szksge az letben maradshoz. A keresztnysg felbukkansval a vmpr alakja mg szorosabban sszektdtt az rdggel s a gonosszal s a npi motvumokba bekerlt elzsnek keresztnyi jellege is.
A dmon
A dmon eredetileg istent jelentett. Ksbb az isteneknl alacsonyabb, az embereknl magasabb rend lnyeket jelltk ezzel a nvvel.
A dmonok, a mitolgikban az istenek s az emberek kztt llnak s lehetnek j szndkak, vagy akr gonoszak is. Szinte minden np mitolgijban tallkozhatunk velk: az kori egyiptomiak kpzelete szerint mrhetetlen sok ily dmon van, kik mindentt az ember kzelben laknak, a vzben, fldben s levegben. Az indusok krlbell 30000 dmont imdnak. A kaldoknl is vannak tzi, lgi stb. szellemek. A perzsknl vannak j s rossz szellemek, izedek s dewek, amazok Ormuzd orszgban laknak, emezek Ahrimanban. A zsidknl is ksbb, mikor a babiloni fogsg idejben a perzskkal rintkeztek, kifejldtt egy dmonologia, mely alapjban hasonlt is a perzsra. Az kori grgknl a dmonok, mint a fistenek ksri, szolgi jelennek meg,s mint ilyenek kln egynisget s nevet kapnak (s koribansok Rhea mellett, Deimos s Phobos Ares mellett), rszint pedig egyes emberekhez (npekhez is) vannak kirendelve, s azokat ksrik szletsktl kezdve hallukig. Majd gy kpzelik, hogy minden embernek lehet j s rossz dmonja (agathodaimon, kakodaimon), majd hogy azon egy dmon tesz jt s rosszat. Ilyen dmon hres pldja Szokratsz daimonionja, akinek szavt hallja, s aki t mindig a rossztl megvja. Az jplatonikusok rendszerben a dmonok fontos helyet foglalnak el, als istensgek, kik istenek s emberek kzt kzvettenek s az isteni parancsokat hajtanak vgre.
A szellemek
A ksrtetek mrete s alakja megegyezik az llnyekvel, de "ezsts", "homlyos", "flig tltsz", vagy "fstszer". A parapszicholgiaaz "anyagot", amibl a ksrtetek vannak, "ektoplazmnak" hvja. A ksrteteknek nincsen anyagi testk, mint az eleven embereknek, ehelyett asztrltestk van. Gyakran nem teszik magukat lthatv, hanem ms mdon rzkeltetik a jelenltket, mint pldul trgyak mozgatsa, hangok kiadsa stb., amelyekre lltlag nincsen termszetes magyarzat.
A nyugati vilgban gyakran tartjk a szellemeket olyan lelkeknek, amelyek kptelenek halluk utn nyugtot lelni, s ezrt vndorolnak a Fldn. A megnyugvsra val kptelensg magyarzata sokszor egy elvgezetlen feladat, pldul egy ldozat, aki bosszt akar llni a sajt hallrt. A bnsk nha azrt maradnak a vilgban, hogy elkerljk a bntetst a tlvilgon, mint a Pokol vagy a Purgatrium. Egyes elkpzelsekben a ksrtetek a Limbo laki, ami az a hely, ahova a meg nem keresztelt gyermekek kerlnek. Nem rt megjegyezni, hogy a Biblia tantsait kvet keresztny egyhzak nem hisznek a szellemekben, mint visszatr halottakban, s az ilyen jelensgeket a legjobb esetben is dmonoknak tulajdontjk.